Talianska palmová riviéra


Pozrime sa na mapu. Talianska riviéra sa nazýva pobrežie Ligúrie – jedna z najkrajších oblastí Talianska v severozápadnej časti krajiny. Pobrežie sa rozprestiera viac ako 300 km od hraničného mesta Ventimiglia s Francúzskom až po záliv La Spezia, po ktorom začína Toskánsko.

taliankso

·         Hlavnou črtou talianskej riviéry sú strmé hory, ktoré sa približujú k pobrežnému moru: šírka pobrežnej roviny nepresahuje tri kilometre. Hory po dlhú dobu udržiavajú v pobrežnom pásme liečivý morský vzduch a chránia ho pred chladnými vetrom, takže talianska riviéra sa vyznačuje mimoriadne miernou klímou s chladným letom a teplou zimou.

·         Krásu pobrežia Ligúrskeho mesta najprv ocenili Britskí a predovšetkým umeleckí ľudia. V dvadsiatych rokoch 20. storočia sa v zátoke La Spezia usadili najväčší básnici Anglicka, George Gordon Byron a Percy Bysshe Shelley. Pre dvadsaťdeväťročného Shelleyho sa pobyt na talianskej riviére skončil tragicky: šiel na more na jachte za búrlivého počasia a utopil sa.

·         Hlavné mesto Ligúrie Janov podmienene rozdeľuje pobrežie na dve časti: východnú časť – Riviéru Levante a západnú Riviéru Ponente. Skalnaté východné pobrežie, prehĺbené malými zátokami, je malebnejšie ako západné, ale vhodné pláže na plávanie a ceny v pobrežných hoteloch sú veľmi vysoké. Riviera di Levante – centrum drahých luxusných rezortov: sem prichádzajú jachtári a fanúšikovia horolezectva. Na riviére di Ponente, medzi horami a morom zostáva stále malá rovinatá časť, takže pláže tu sú pomerne široké.

město

·         Pokiaľ sa chcú ľudia s priemernými príjmami vydať na výlet  najlepšie je sa usadiť na Riviera di Ponente.
·         Krajina je absolútne idylická: na brehu ležia rybárske lode a siete. Hneď od promenády cez zdobený Porta del Piazza môžete vstúpiť do starého mesta.
·          Jednou z najcennejších architektonických pamiatok celého ligurskeho pobrežia je románsky kostol XI. Storočia San Paragorio v západnej časti Noli (Otvorené: Ut, Št, So, Ne, 10-12, 17-19). Z východu sú steny kostola zdobené talianskymi doskami majoliky. Tento pôvodný zvyk sa zrejme objavil po prvej výprave z roku 1097 ktorej sa zúčastnili rytieri z Noliho.
·         Denný život mesta len zdôrazňuje čaro svojej starožitnosti.
Nedá sa ani popísať všetku tú krásu, ktorú Talianska riviéra ponúka. No ak sa Vám páči čo i len troška z nej https://lepeeto.sk/talianska-palmova-riviera-,  určite ju navštívte.